1990 5: Avranches - Rouen  301.0 k  
 General result
rankriderteamnattime
 1Gerrit Solleveld   BUC NED 7:43'07''
 2Johan Museeuw   LOT BEL 4'27''
 3Etienne De Wilde   HIS BEL  
 4Olaf Ludwig  PAN DDR 4'30''
 5Eric Vanderaerden   BUC BEL  
 6Adriano Baffi  ARI ITA  
 7Davis Phinney   7EL USA  
 8Sean Kelly   PDM IRL  
 9Sören Lilholt   HIS DEN  
 10Adrie van der Poel   WEI NED  
 General ranking
rankriderteamnattime
 1Steve Bauer   7EL CAN 23:20'57''
 2Ronan Pensec   Z FRA 34''
 3Frans Maassen   BUC NED 37''
 4Claudio Chiappucci   CAR ITA 1'05''
 5Gerrit Solleveld   BUC NED 7'26''
 6Raul Alcala   PDM MEX 10'02''
 7Sean Kelly   PDM IRL 10'03''
 8Steven Rooks   PAN NED 10'09''
 9Alan Peiper   PAN AUS 10'16''
 10Guy Nulens   PAN BEL 10'18''
 Drop outs
rider (team,nat)
TL Mathieu Hermans (SEU/NED)
AB Laurent Fignon (CAS/FRA), Marco Giovannetti (SEU/ITA)
 Split winners
ksprint/colcatwinnerteamnat
16.0Côte de Champeaux4Thierry ClaveyrolatRMO FRA
23.0JullouvilleHenri MandersHEV NED
33.0Côte de Granville4Dimitri KonychevALF SOV
42.0BréhalDag-Otto Lauritzen7EL NOR
60.0CoutancesJean-Claude ColottiRMO FRA
90.0Saint-LôDag-Otto Lauritzen7EL NOR
111.0Côte de Villeneuve (14)4Dag-Otto Lauritzen7EL NOR
137.0EvrecySean KellyPDM IRL
146.0Côte de Clinchamps4Dimitri KonychevALF SOV
175.0Mézidon-CanonOlaf LudwigPAN DDR
205.0Côte de Lisieux4Thierry ClaveyrolatRMO FRA
225.0Côte de Chapelle-Bayvel4Gerrit SolleveldBUC NED
254.0Côte de Montfort4Gerrit SolleveldBUC NED
259.0Bonneville-AptotGerrit SolleveldBUC NED
276.0Saint-Ouen-du-TilleulGerrit SolleveldBUC NED
286.0Côte des Essarts3Gerrit SolleveldBUC NED
 Points ranking
rankriderteamnatpoints
 1Olaf Ludwig  PAN DDR 129
 2Johan Museeuw   LOT BEL 80
 3Sean Kelly   PDM IRL 74
 4Davis Phinney   7EL USA 71
 5Adriano Baffi  ARI ITA 57
 Mountain ranking
rankriderteamnatpoints
 1Claudio Chiappucci   CAR ITA 30
 2Dimitri Konychev ALF SOV 23
 3Thierry Claveyrolat   RMO FRA 20
  Gerrit Solleveld   BUC NED  
 5Omar Hernández   RYA COL 5
  Dag-Otto Lauritzen   7EL NOR  
  Marino Lejarreta   ONC SPA  
 Other classifications
classificationwinnerteamnatresultleaderteamnatresult
YouthJosé Rodríguez GarciaSEU SPA7:47'37''Viatcheslav JekimovPAN SOV23:31'22''
CombativityGerrit SolleveldBUC NED Gerrit SolleveldBUC NED14
Team timeBuckler  NED23:18'21''Buckler  NED70:20'45''