1994 14: Castres - Montpellier  202.0 k  
 General result
rankriderteamnattime
 1Rolf Sörensen   GBM DEN 5:11'04''
 2Neil Stephens   ONC AUS 0''
 3Rolf Järmann   GBM SWI 1'13''
 4Massimo Ghirotto   ZGM ITA  
 5Pascal Hervé  FES FRA 1'15''
 6Dzamolidin Abduzhaparov   PLT UZB 5'56''
 7Jan Svorada   LAM SLV  
 8Silvio Martinello  MER ITA  
 9Marc Sergeant   NOV BEL  
 10Emmanuel Magnien CAS FRA  
 General ranking
rankriderteamnattime
 1Miguel Indurain   BAN SPA 68:35'36''
 2Richard Virenque  FES FRA 7'56''
 3Armand de las Cuevas   CAS SPA 8'02''
 4Luc Leblanc   FES FRA 8'35''
 5Vladimir Pulnikov   CAR UKR 11'30''
 6Bjarne Riis   GEW DEN 11'35''
 7Marco Pantani CAR ITA 11'55''
 8Thomas Davy  CAS FRA 12'26''
 9Piotr Ugrumov   GEW LAT 13'17''
 10Abraham Olano  MAP SPA 14'05''
 Drop outs
rider (team,nat)
DSQ Rob Harmeling (TVM/NED)
AB Nico Emonds (MAP/BEL), Peter Farazijn  (LOT/BEL), Mario Scirea (PLT/ITA), Ignacio Garcia Camacho  (KEL/SPA), Marco Lietti (LAM/ITA), Erik Zabel   (TEL/GER), Marco Artunghi  (CAR/ITA), Laurent Madouas (CAS/FRA), Marco Vermey  (HAZ/NED), Patrick Jonker   (NOV/NED), Pavel Tonkov   (LAM/RUS), Bart Voskamp  (TVM/NED), Jacky Durand (CAS/FRA), Jean-Pierre Bourgeot (HAZ/FRA), Christophe Capelle (GAN/FRA)
DNS Roberto Sierra (ONC/SPA), Gianni Bugno (PLT/ITA), Edwig Van Hooydonck (WOR/BEL)
 Split winners
ksprint/colcatwinnerteamnat
9.0Côte de la Fontasse2Peter De ClercqLOT BEL
24.0Côte de la Combespinasse3Richard VirenqueFES FRA
61.0Col de Fontfroide3Rolf JärmannGBM SWI
83.0Colombières-sur-OrbMassimo GhirottoZGM ITA
108.0Côte de Monredon4Pascal HervéFES FRA
147.0AnianeNeil StephensONC AUS
155.0Côte de Puéchabon4Pascal HervéFES FRA
 Points ranking
rankriderteamnatpoints
 1Dzamolidin Abduzhaparov   PLT UZB 269
 2Silvio Martinello  MER ITA 221
 3Jan Svorada   LAM SLV 191
 4Emmanuel Magnien CAS FRA 183
 5Gianluca Bortolami   MAP ITA 155
 Mountain ranking
rankriderteamnatpoints
 1Richard Virenque  FES FRA 219
 2Oscar Pellicioli  PLT ITA 106
  Peter De Clercq   LOT BEL  
 4Marco Pantani CAR ITA 88
 5Laudelino Cubino   KEL SPA 83
 Other classifications
classificationwinnerteamnatresultleaderteamnatresult
YouthEmmanuel MagnienCAS FRA5:17'00''Richard VirenqueFES FRA68:43'32''
Team timeGB-MG  ITA15:40'21''Festina  AND206:11'34''